Rower Checker Pig.

Checker Pig Cromoly

Checker Pig Cromoly

W związku z licznymi pytaniami dotyczącymi roweru Checker Pig Cromoly, a dokładniej z jego użytkowaniem przeze mnie poniżej przedstawiam krótki opis aby każdemu z osobna nie opisywać oddzielnie. Też nie mogłem wyszukać informacji o Checker’ach.

A historia wygląda tak:
Pod koniec ubiegłego roku postanowiłem sobie zmienić swój ciężki stalowy rower na nowy. Konkretnego modelu czy marki nie miałem na myśli. Przeglądając jedno forum rowerowe ktoś podał link z dopiskiem:
“To jest moim zdaniem najlepszy niskobudżetowy rower na wyprawy:
http://www.rower242628.pl/p/363/1475/checker-pig-cromoly-28–cross-bike-checker-pig-2012-rowery-checker-pig.html”

Wszedłem na tą stronę http://www.rower242628.pl/p/363/1475/checker-pig-cromoly-28–cross-bike-checker-pig-2012-rowery-checker-pig.html i wiedziałem już że muszę mieć ten rower. Tak wyglądał jak go zobaczyłem w sklepie internetowym.

Checker Pig Cromoly

Mój Checker Pig był kupiony w sklepie internetowym: http://www.rower242628.pl/

Obsługa sklepu:  Pan Marcin godna podziwu. Naprawdę Polecam.
Wersja tego modelu co był na stronie była dla mnie trochę słabsza i pomyślałem i wymianie niektórych części.

Przed zakupem skontaktowałem się z Tomaszem Rozalskim, który ten rower kupił wcześniej i chyba też w tym samym sklepie i przejechał na nim 3200 km po Ukrainie. http://www.tomaszrozalski.pl/rower/menu.html.
Doradził mi co wymienił, co i jak się spisywało. Doradził mi też Piotr Kolenda z Łodzi co i jak zmienić.
Ważna rzecz, że mogłem wymienić części za nim dostałem przesyłkę do domu.

Pewnie za te pieniądze samemu można by złożyć coś lepszego, ale ja się na tym za bardzo nie znam i dlatego mam taki jaki sobie wymyśliłem.

Faktem jest, że tego rowerku zbyt chyba dużo osób nie ma w Polsce. Sporo egzemplarzy jest do kupienia w Niemczech i W.Brytanii.

Pod tym linkiem kilka fotek rowerka po rozpakowaniu przesyłki:
https://picasaweb.google.com/108636997028058153685/Checker

Wymieniłem obręcze, opony, piasty, bagażnik, dokupiłem błotniki, stopkę.

Rower po zmianie: Checker Pig Cromoly

Rozmiar ramy: 53 cm
Rama i widelec: chromomolibden
Hamulce i Klamki: V-brake Tektro
Przerzutka tył: Shimano Alivio
Przerzutka przód: Shimano Alivio
Kaseta 8 rzędów CS-HG30-8I
Manetki: Shimano Alivio
Korba: Shimano Acera FC-M361
Łańcuch: Shimano HG
Opony: Schwalbe Marathon Plus 28 x 1.75
Piasta przód: Shimano Deore HB-M590
Piasta tył: Shimano Deore FH-M590
Obręcze: Mavic A319
Szprychy nierdzewne cieniowane
Bagażnik: Tubus Cargo
Błotniki: SKS Bluemels
Lampka tylna
Oryginalna waga roweru – 12 kg.
Po przeróbkach i zmianie na cięższe ale niezawodne opony waga wzrosła do 15 kg (każda opona około 1,2 kg).

Teraz kilka słów o tym jak się jeździ.

Na pierwszą trasę pojechałem 86 km, ciężko było bo sporo górek było po drodze i siodełko oryginalne jednak było nie dopasowane. Zaznaczam ze przesiadłem się z kół 26 calowych na 28 cali.
Pod górkę miało to znaczenie.
Byłem zadowolony z jazdy (pomijam siodełko). Jednak chromomolibden inaczej tłumi drgania niż aluminium. Byłem miło zaskoczony. Nie było tak sztywno jak w aluminiowych ramach. Ja nie chciałem roweru z amortyzatorem bo to kolejna rzecz, która może w drodze się uszkodzić. Checker ma do tego na widelcu piwoty do bagażnika przedniego.
W tym roku przejechałem nim na razie 5124 km (stan licznika na dzień 15.09.2012) i jestem w tym rowerze zakochany. Innego nie chcę. Prostota i elegancja. Niektórzy mówią, że słaby bo ma alivio przerzutki, a ja uważam, że póki jeżdżę po drogach asfaltowych, twardym szutrze, drogach piaszczystych i leśnych – nic nie potrzeba lepszego. W najwyższej klasie sprzętu chodzi o dokładność i czas wskakiwania przerzutek. W turystyce rowerowej aż tak mocno nie jest to potrzebne. Pewnie gdy będzie czas je wymienić na nowe wtedy kupi się lepsze, a póki co wszystko dobrze się sprawuje. Po pierwszych 130 km zrobiłem w serwisie regulację przerzutek bo wybierałem się w trasę jednodniową na około 150 km i wolałem aby było wyregulowane. Przejechałem w jeden dzień 150 km w słońcu , burzy i deszczu. Rower spisał się rewelacyjnie. Był moment na początku sezonu, że zastanawiałem się na wymianą oryginalnego mostka na taki co ma regulowaną wysokość bo w starym rowerze taki miałem. Ale już przyzwyczaiłem się do tego co jest od nowego.
Siodełko wstawiłem ze starego rowerku na którym jeździłem 180 km w jeden dzień i nic mnie nie boli. Wyregulowałem tylko wysokość i odległość siodełka pod swój wzrost.
Ja szczerze polecam, choć każdy musiałby sam przymierzyć się do konkretnego modelu.
Dbając o rower wiem, że będzie mi jeszcze długo służył a w planach mam dużo wycieczek i również kilkudniowe wyprawy.

Wymiana części

Po przejechaniu około 3200 km musiałem przymierzyć się do zmiany środkowej tarczy w przedniej zębatce. A po 3500 musiałem już wymienić bo przeskakiwał łańcuch. Na szczęście przednie zębatki można osobno wymieniać. Wymieniłem też kasetę tylną na nową: Shimano HG CS-HG 41-8aw. Więcej w nim na razie nie wymieniałem.

Trudno coś jeszcze napisać. Jak będę miał inne informacje to tutaj je zamieszczę.
Staram się często uzupełniać swoje wycieczki i tam też można popatrzeć na rower i teren w jakim uda się pojechać.

Comments are closed.

stat4u